Proces produkcyjny

Przywiezienie drewna

Rozładunek drewna na rampę

Pierwszym etapem procesu produkcyjnego jest rozładowanie drewna na rampę. Długoletnie doświadczenie jakie posiadamy pozwala zagwarantować szybki wyładunek przez wykwalifikowaną osobę, z zachowaniem wszelkich zasad ostrożności.

Drewno gotowe do cięcia

Po rozładunku, następuje etap wstępnej obróbki, czyli przygotowania drewna do cięcia.

 

Dzięki profesjonalnym maszynom i urządzeniom do obróbki drewna proces ten został zautomatyzowany. Praca operatora ogranicza się do obsługi panelu sterującego, z którego można wykonywać operację obracania kłody na łożu oraz załadunek kolejnej kłody znajdującej się na stole podawczym.

 

Podstawowe zadanie, jakie jest tutaj realizowane to przecieranie drewna za pomocą traków, co daje gwarancje jego dobrego stanu i wartości. Przecieranie drewna polega na przeróbce okrąglaków na tarcice za pomocą traka. W efekcie powstaje drewno pozbawione kory oraz ogłowione.

Gotowa pryzma

Na tym etapie uzyskujemy tarcicę nadającą się do sezonowania, a następnie poddawana jest procesowi suszenia w suszarni.

Układanie pryzmy przed suszeniem (sezonowanie)

Sezonowanie to sprawdzona metoda, wykorzystywana już od wielu pokoleń, która przygotowuje do dalszej obróbki. Polega na zredukowaniu dużej ilości wilgoci drewna, co wpływa na spadek naprężeń wzrostowych, dzięki czemu jest ono bardziej stabilne. Materiał powinien być sezonowany na świeżym powietrzu, w miejscu nasłonecznionym i przewiewnym.

Transport desek po suszeniu na zakład

Po odpowiednim osuszeniu, drewno zostaje przetransportowane do zakładu produkcyjnego. W tym przypadku, jeśli proces ten nie zostanie poprzedzony odpowiednim okresem sezonowania oraz procesem suszenia w suszarni, drewno zostałoby narażone na liczne uszkodzenia, takie jak pęknięcia, spaczenia, skrzywienia, wadliwą wilgotność czy przebarwienia podczas jego obróbki.

Obróbka materiału

Osuszaną i wstępnie przygotowaną tarcicę drzewną, można poddać dalszej obróbce mechanicznej. W zależności od rodzaju zamówienia, przygotowujemy żądany materiał pod wymiar.

Gotowy produkt

Według norm polskich, możemy wyróżnić następujące elementy z gatunków iglastych (liściaste są zbliżone):

  • deski – elementy o grubości 19–45 i szerokości 75–250 mm,
  • bale – elementy o grubości 50–100 i szerokości 100–250 mm,
  • listwy – elementy o przekroju poprzecznym od 12/24 do 29/70 mm,
  • łaty – elementy o przekroju poprzecznym od 38/63 do 75/140 mm,
  • krawędziaki – elementy o przekroju od 100/100 do 175/175 mm,
  • belki – elementy o przekroju od 200/200 do 275/275 mm.

Proces wygarniania za pomocą redlera trociny z silosa

Silosy służą do magazynowania wiórów i trocin drzewnych z których później między innymi produkujemy Pellet. Pellet jest produktem grzewczym z grupy biopaliw. Najczęściej występującą jego formą jest pellet drzewny– powstaje ze sprasowania trocin, które powstają podczas prac tartacznych oraz innych działań związanych z obrabianiem produktów drzewnych. Drewno używane przy produkcji pelletu może być zarówno liściaste jak i iglaste.

Gotowe wyroby

Po przejściu kolejnych etapów procesów produkcyjnych, uzyskujemy gotowy produkt o możliwie najwyższej jakości. Stale poszerzając swój asortyment, staramy się zaspokoić nawet najbardziej wymagających Klientów, realizując zamówienia standardowe, jak i indywidualne.

Transport

Posiadając własny transport możemy zapewnić najszybszą i najbardziej komfortową obsługę naszych Klientów. Stanowi o naszej niezależności oraz konkurencyjności.